GELENEKSEL 5. AĞRI GEVEN BALI FESTİVALİ

GELENEKSEL 5. AĞRI GEVEN BALI FESTİVALİ
Editör: Söyler Haber
27 Eylül 2022 - 18:52 - Güncelleme: 27 Eylül 2022 - 18:58GELENEKSEL 5. AĞRI GEVEN BALI FESTİVALİ

"5. Geleneksel Ağrı Geven Balı Festivali" Ağrı Valiliği'nin öncülüğünde Ağrı Belediyesi, Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Serhat Kalkınma Ajansı ve Ağrı Arı Yetiştiricileri Birliği'nin katkılarıyla düzenlendi


Programa; Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkan Vekili Nesim Zengin, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, protokol üyeleri katıldılar.


Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut; Ağrı’da ürettiğimiz bu kaliteli balımızı her zaman koruyalım. Bu balı marka yaptığımız zaman Hem Ağrı kazanacak hem de bizler kazanacağız. Sayın Valimizin koordinasyonunda, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ağrı Arıcılar Birliği ve tüm arıcılarımız, canla başla emek vererek Ağrının Geven Balını marka yapmak istiyorlar. Bizler de bu anlamda elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye hazırız.


AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi; lezzet ve şifa kaynağı ağrı balı bu yıl 5'inci düzenlenen ve ilimize renk katan "Geleneksel Ağrı Geven Balı Festivali’nin hayırlı olmasını diliyor, festivalin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Balımızın tanıtımını yaparak sonraki yıllar da hem piyasaya arz edilen balın miktarını artırmak hem de çiftçilerimizin kazancını artırmak hedefindeyiz.


Ağrı Valisi Dr. Osman Varol; İşte bu festivalin 5'incisini gerçekleştiriyoruz. Bir avuç üreticiden onların işte bir şekilde hobi gibi başladığı bir işten diğer tarafta ekonomimize ciddi katkı veren önemli bir sektöre dönüşte. Tescilini aldık Geven balının. Bundan önceki dönemde yapılan çalışmalar, malımızın kalitesi sadece bizim övgümüzle değil, laboratuvar ortamında da kanıtlanmış oldu. Bütün değerleri ile hem doğal hem katkısı çok. Lezzetli, aranan bir ürün olduğu tescillenmiş, ispatlanmış oldu. Ben bu alanda da desteklerimizi tüm gücümüzle hem merkezi hükümetin olanaklarını seferber ederek hem de yerel yönetimlerimiz olarak da sizlere seferber ederek bu alanda da desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ürün tanıtımı için elimizden geldiğince vekilimiz sinyali verdi, yakın zamanda yeni hasattan Ankara'ya da ulaşır mutlaka. Bunu tanıtabilmek için bir yandan orada vekilimiz, bir yandan belediyelerimiz, bir yandan biz sürekli olarak herkese sizin balınızı hediye olarak göndermeye çalışıyoruz. Nereye gitsek bizim en kıymetli şeyimiz balımız var deyip onu hediye ediyoruz. Biz buna devam edeceğiz, sizi desteklemeye devam edeceğiz. Siz de çalışmaya devam edin. Bu memleket her şeyin en güzeline layık. Her şeyin en iyisine layık.


Daha sonra İlk Yuvam Anaokulu 5-6 yaş aralığındaki öğrencileri tarafından müzikli dans gösterisi ve halk oyunları folklor ekibinin dans gösterisi yapıldı. Ardından hediye çekilişi yapılarak talihli vatandaşlara bal hediye edildi. Protokol üyeleri tarafından arıcılık sektöründe ilklere imza atmış ve başarılı çalışmalar yürütmüş arıcılara temsilen Ağrı Arıcılar Birliği Başkanı Erol Kılıç’a plaket ve Ağrı Geven Balı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi takdim edildi.

Üreticilerin bal standları protokol üyeleri birlikte gezerek program sona erdi.
Geleneksel 5. Ağrı Geven Balı Festivali 26-27-28 Eylül tarihlerinde Millet Bahçesi'nde ziyaretçilerini bekliyor.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum