AİÇÜ Tıp Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Tıp Fakültesi’nde 2018 yılında eğitim öğretime başlayan 18 öğrenci, düzenlenen törenle mezun oldu.

AİÇÜ Tıp Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi
Editör: Söyler Haber
02 Haziran 2024 - 12:11

AİÇÜ Tıp Fakültesi İlk Mezunlarını Verdi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Tıp Fakültesi’nde 2018 yılında eğitim öğretime başlayan 18 öğrenci, düzenlenen törenle mezun oldu.

AİÇÜ Recep Tayyip Erdoğan Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonu’nda düzenlenen Tıp Fakültesi 1. Mezuniyet Töreni’ne AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mucip Genişel ve Prof. Dr. Serkan Kapucu, Prof. Dr. Fuat Sayır, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hamidullah Uyanık, Ağrı İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Daharlı ile akademik, idari personel, öğrenci ve aileleri katıldı.
Törende konuşan AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, 7 Ekim 2023 tarihinde başlayan ve günümüze kadar devam eden İsrail saldırılarını bir kez daha kınadığını belirterek, Filistin’deki saldırılarda hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Prof. Dr. Karabulut, sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarına dikkat çekerek, sağlıkçılara karşı gerçekleştirilen şiddet olaylarının insani bir durum olmadığını söyledi.
2017 yılında Rektörlük görevine başladığında Ağrı’da sağlık alanındaki sorunların giderilmesi noktasında Tıp Fakültesinin kurulmasının en önemli ihtiyaçlardan biri olduğunu ve fakültenin kurulması için çalışmalara başladıklarını söyleyen Prof. Dr. Karabulut, “Göreve geldiğimizde biz bu işi yaparız dedik ve yola koyulduk. Üniversitemizin ismini gururla taşıdığı saygıdeğer iş insanı ve eğitim gönüllüsü Sayın İbrahim Çeçen ile Tıp Fakültesi kurma düşüncesini Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tensipleri ile fakültemizin kuruluşunu gerçekleştirdik. Bugün geldiğimiz noktada, ilk mezunlarımızı vererek Ağrı’ya Tıp Fakültesinin kazandırılmasındaki gururumuzu ve mutluluğumuzu sizlerle birlikte bir kez daha yaşıyoruz. Tıp Fakültemizin kurulmasındaki katkı ve desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a ve Sayın Çeçen’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.
2018 yılında AİÇÜ Tıp Fakültesi’nin ilk öğrencilerini aldığını anımsatan Prof. Dr. Karabulut, “Tıp Fakültemize aldığımız öğrencilerimiz, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim-öğretime başladı ve bugün düzenlenen törenle mezun oldular. Öğrencilerimize desteklerinden dolayı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve akademisyenleri ile tüm personeline ve öğrencilerimize başarı destek bursu veren IC Vakfı’na teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AİÇÜ Tıp Fakültesi’nin ilk mezunlarını vermesinden dolayı heyecanlı ve mutlu olduğunu dile getiren Prof. Dr. KARABULUT, “Sizler, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ne isimlerinizi altın harflerle yazdırdınız. Çünkü bir üniversitenin ve fakültenin ilk öğrencileri olmak çok önemli. İnşallah yıllar sonra da Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilk mezunları olarak tekrar bir araya gelirsiniz” dedi.
Tüm mesleklerin kutsal olduğuna inandığını, eğitimci ve hekimlik mesleklerinin çok daha ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Sağlık alanında çalışmak gerçekten büyük bir fedakârlık ve özveri gerektirmektedir. Hayatın hangi alanında olursa olsun kendini ve Rabbini bilen her insanın yaptığı bütün işler kutsaldır. Hekimlik mesleğini icra eden kişi, hem eğitimci hem de şifa dağıtan kişidir. Sizlerin de iyi bir insan olarak mesleğinizi en iyi şekilde ifa edeceğinize yürekten inanıyorum” diye konuştu.
Mezuniyetlerinden dolayı öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Prof. Dr. Karabulut, öğrencilere akademik ve meslek hayatlarında başarılar diledi.

Törende konuşan Prof. Dr. Fuat Sayır ise fakülte bünyesinde ilk mezunları vermelerinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi. Tıp Fakültesinin mevcut durumu hakkında bilgi veren Prof. Dr. SAYIR, öğrencilere desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Karabulut’a, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çomaklı’ya ve IC Vakfı’na teşekkür etti.

Tören, fakülte birincisi Fatmanur Narin’e diploma ve başarı belgesinin takdim edilmesi, hekimlik andının okunması ve öğrencilerin kep atması ile sona erdi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum