Ağrı'da (BİLSEM) öğretmenleri atık malzemelerden elektrikli araç üretti

Ağrı'da (BİLSEM) öğretmenleri atık malzemelerden elektrikli araç üretti
Editör: Söyler Haber
02 Haziran 2024 - 12:27


Ağrı'da (BİLSEM) öğretmenleri atık malzemelerden elektrikli araç üretti

Ağrı'da, Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki (BİLSEM) öğretmenleri, atık malzemelerden elektrikli araç üretti.
Kentteki Bilim ve Sanat Merkezi'nde görevli öğretmenler, enerjisini güneşten alacak araçlarıyla 2-6 Ekim 2024'te Adana'da düzenlenecek TEKNOFEST'e katılmayı hedefliyor- Teknoloji ve tasarım öğretmeni Ali Behatır: "Paneller, kaporta, koltuk ve diğer parçaların çoğunu geri dönüşümden yaptık. Aracımız elektrikli ve güneş enerjisinden kendi kendini şarj edebiliyor. Bu araç sonrasında geliştirilebilir"

Büyük oranda tamamlanan ve üzerine yerleştirilecek panellerle enerjisini güneşten alacak araç, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te elemeleri geçip yarı finale kaldı.
Öğretmenler, 2-6 Ekim 2024'te Adana'da gerçekleştirilecek TEKNOFEST'e katılmayı hedefliyor.

Parçaların çoğunu geri dönüşümden yaptık
Teknoloji ve tasarım öğretmeni Ali Behatır, çok sayıda parçayı kaynakla bir araya getirdiklerini, sonrasında bunların üzerine çelik macunu çekip astar ve boya yaparak şimdiki görünümü elde ettiklerini söyledi.
Aracın çoğu malzemesinin geri dönüşümden yapıldığını ve çok emek harcadıklarını aktaran Behatır, şunları kaydetti: "Paneller, kaporta, koltuk ve diğer parçaların çoğunu geri dönüşümden yaptık. Aracımız elektrikli ve güneş enerjisinden kendi kendini şarj edebiliyor. Normal elektrik prizlerinden de şarj oluyor. Bu araç sonrasında geliştirilebilir. Aracın yüzde 70'i tamamlandı. Üzerine güneş paneli gelecek ve biz onları yerini araç formuna uygun olarak ayarladık. Güneş panellerinin üzerine de cam gelecek. Araç tamamen elektrikli ve tasarımını takım arkadaşlarımızla yaptık. Uzun uğraşlar ve emeklerin sonucunda araç bu hale geldi. Bütün takım arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum."

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum