AĞRI VALİSİ DR. OSMAN VAROL İCRAATLARIYLA AĞRI'YI VAR EDECEK

Vali Varol, Ağrı il ve ilçelerinde yürüttükleri projeler, ihaleye çıkan projeler, ihale aşamasında olan projeler ile Ağrı’nın çehresini değiştirecek.

AĞRI VALİSİ DR. OSMAN VAROL İCRAATLARIYLA AĞRI'YI VAR EDECEK
Editör: Söyler Haber
01 Nisan 2021 - 17:54 - Güncelleme: 01 Nisan 2021 - 18:06AĞRI VALİSİ DR. OSMAN VAROL İCRAATLARIYLA AĞRI’YI VAR EDECEK

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, Ağrı il ve ilçelerinde görevlerini ifa eden basın mensupları ile Ağrı Valiliği Toplantı Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.

Vali Varol, Ağrı il ve ilçelerinde yürüttükleri projeler, ihaleye çıkan projeler, ihale aşamasında olan projeler ile Ağrı’nın çehresini değiştirecek.

Varol, basın mensupları ile neden bugüne kadar sık sık bir araya gelmediklerini anlatırken, bizler elimizdeki projelerimizin olgunlaşmasını bekledik.

Merkezi Hükümet tarafından Ağrı ilimizde yürüttüğümüz projelerimiz ile halkımızın karşısına çıkmak için aylardır ben ve ekibim durmadan çalıştık ve bugün hayali değil gerçek projeler ile karşınıza çıktık.


Vali Varol; Ağrı’mız için hazırladığımız bu projelerimizin hayata geçmesi için çaldığımız her kapıdan memnuniyetle ayrıldık. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve Ağrı milletvekilimize sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Vali Varol, sunumların dışında basın mensuplarına Ağrı için hazırladıkları diğer projeleri sözlü olarak anlatırken gözleri parıldıyordu.

Valilik tarafından yapılan bilgilendirme toplantısında Vali Varol’un projeleri basın mensupları tarafından hayretler uyandırdı.

 
MERKEZİ HÜKÜMET VE AĞRI VALİLİĞİ
TARAFINDAN AĞRI İL VE İLÇELERİNE YAPILACAKLAR

GIDA KENT, ZAHİRECİLER ÇARŞISI, TOPTANCILAR ÇARŞISI, ET ENTEGRE TESİSİ, MÜZLER, TEKSTİL KENT, AYAKKABICILAR SİTESİ, FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ VE TERMAL TESİSLER, KADIN KOOPERATİFLERİ PROJESİ, SPOR SALONLARI, HALI SAHALAR, YÜZME HAVUZLARI, ÇEVRE DÜZENLEMELERİ, MİLLET PARKLARI, ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ, TURİZM ÇALIŞMALARI, BEŞ YILDIZLI OTELLER, KAYAK TESİSLERİ, TARIM ALANLARI, SERALAR, ASFALT ÇALIŞMALARI, AĞIZ DİŞ SAĞLIK MERKEZLERİ, VS.

Ağrı Valiliği tarafından birçok projeyi hayata geçirmek için yoğun bir çalışma yürütülmektedir. Bu projelerin birçoğu ihale edilmiş projelerdir, havaların ısınmasıyla yapımlarına başlanacaktır.


Toplantıda Ağrı Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Ela Yıldırım tarafından yapılan sunum ile “Potansiyelini Keşfet Ağrı” sloganıyla, Valiliğin koordinesinde; tarım ve hayvancılık, gençlik ve spor, eğitim öğretim, kadın ve istihdam, kültür ve turizm alanlarında yürütülen projelerin detayları yapılan slayt gösterisi basın mensupları ile paylaşıldı.
Yürütülen Projeler ve Detayları

SOSYAL YAŞAM VE İSTİHDAM PROJELERİ
1. TEKSTİLKENT
Ağrı Merkez Suçatağı Mevkii’nde İl Özel İdaresi imkanlarıyla 2018 Haziran ayında ilk etap temeli atılan Tekstilkent Projesi’nin 1,2 ve 3. etabı tamamlamış olup 4. etap (43.880 m²lik atölye binası) çalışmaları devam etmektedir. Mevcut istihdamın 1449 kişi olduğu Tekstilkent’te 4. etabın tamamlanmasıyla hedeflenen istihdam sayısı 10.000 kişidir. Tekstilkent’te çalışacak olan vatandaşlarımız için İş-Kur İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile 156 kişiye eğitim verilmiştir.

2. AYAKKABICILAR SİTESİ
İlimizde 5.000 kişiye istihdam sağlayacak olan proje; mülkiyeti Özel İdareye ait olan 117.836,98 m² arazi üzerine her biri 6 bloktan oluşan 2 etap olarak tasarlanmıştır. İl Özel İdaresi kaynakları ile yapılan Ayakkabıcılar Sitesinin temeli 2020 Haziran ayında atılmış olup ilk etabın inşaatı tamamlanmıştır. Ayakkabıcılar Sitesinde çalışacak olan ustaları yetiştirmek amacıyla ‘Ayakkabı Saraciye Teknolojisi Kursu’ açılmış olup 464 kişiye eğitim verilmektedir. Firmaların tesisler içerisindeki hazırlıklarını tamamlamalarının ardından önümüzdeki aylarda üretime başlanacaktır.

3. FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ ve TERMAL TESİSLER
İlimiz Ağrı-Van karayolu üzerinde bulunan Yoluyazı köyünde İl Özel İdaresi tarafından toplam 379.131,63 m²lik alanda yapımı devam eden 3 kat olarak planlanan 50 odalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Günübirlik Termal Tesis inşaatı Mayıs ayında tamamlanacaktır. Günübirlik Termal Tesis Projesi kapsamında 3.560 m² alanda olimpik yüzme havuzu, aquapark, atlama havuzu, termal yüzme havuzu ve çocuk yüzme havuzları inşa edilmektedir.

4.KADIN KOOPERATİFLERİ PROJESİ
İlimizde kooperatifleşme yoluyla bir araya gelmek isteyen üretimleriyle hem ilimiz ekonomisine hem de ev ekonomilerine katkı sağlamak isteyen girişimci kadınlarımız desteklenmektedir. Şu ana kadar 2 farklı kadın kooperatifi desteklenmiş olup yer tahsisi yapılmış, tefrişat yardımı devam etmektedir.

Nuh’un Kenti Kadın Kooperatifi
İlimiz TRT Parkta bulunan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan binanın tadilat ve tefrişi İl Özel İdaresi bütçesinden gerçekleştirilmiş ve Nuh’un Kenti Kadın Kooperatifinin kullanımına verilmiştir.
Kadınlarımız yöresel kete ve erişte, yöresel turşu, kuşburnu marmelattı, yöresel otlardan oluşan üretim ağlarını ilerleyen zamanlarda arttırarak markalaşma adımlarını atacaklardır.

Ağrı Anadolu Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan Serhat Gençlik Merkezi bahçesindeki binanın tadilatının tamamlanmasıyla Ağrı Anadolu Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kullanımına verilecek olan alanda kooperatifimiz; ilimizi yansıtan hediyelik eşya, doğal kil sabunu, yöresel motiflerin olduğu el işlemeleri alanlarında üretim yaparak markalaşmayı hedeflemektedir.

Programda Vali Dr. Osman Varol’a, Vali Yardımcısı Ahmet Vezir Baycar, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdür V. Hamza Açık, kurum müdürleri eşlik etti.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum