Söyler Haber – Doğubayazıt Haber, Ağrı Haber

SÖYLER, DOĞUBAYAZIT’IN SORUNLARINI MECLİSTE ÇELEBİ’YE SORDU

SÖYLER, DOĞUBAYAZIT’IN SORUNLARINI MECLİSTE ÇELEBİ’YE SORDU
Bu haber 28 Ocak 2020 - 18:39 'de eklendi ve Bu haber 1.836 kez görüntülendi.

SÖYLER, SORDU MİLLETVEKİLİ ÇELEBİ, CEVAPLADI

Çelebi, Ağrı’nın Her Ağrısını Kendi Bedenimden Hissediyorum!…

 

Yıllardır Doğubayazıt halkının çözülmeyen sorunlarını T.B.M.M. de Ağrı Dağı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Söyler Haber Sahibi Sıddık Söyler AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebiye sordu.

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi kendi makam odasında Söyler Haber’e verdiği röportajda sorularımıza samimim ve içtenlikle cevaplar verdi.

Ağrı’nın derdini kendine dert edinen, Ağrı’nın her sorununu kendine sorun gören, Ağrı’nın her ağrısını kendi bedeninden his eden, her bakanın kapısını aşındıran, var olan sorunlara çözümler üreten ve bizleri makamında ağırlayan bizlere gösterdiği ilgi ve alakalarından dolayı AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’ye şahsım, arkadaşlarım ve Doğubayazıt halkı adına sonsuz teşekkürler ediyor ve Ağrı halkı olarak diyoruz ki iyi ki varsınız “Ağrı’nın Evliya Çelebisi Ekrem Çelebi”

 Kadim şehir olan Doğubayazıt’ın sorunlarını Mecliste Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’ye sorduk.

 

Soru-1-Doğubayazıt’ın tek geçim kaynağı olan ve Türkiye’nin ikinci büyük gümrük kapısı Doğubayazıt Gürbulak Sınır Kapısında yaşanan keyfi uygulamalar ve günübirlikçilerin çektikleri çileler?

Cevap-1-Gürbulak Sınır Kapısında yeni bir gelişme oldu. Daha önce Ticaret Bakanlığına bağlı olan sınır kapısı, şimdi TOBB’a devredildi. Biz bundan sonra TOBB’u takip edeceğiz. Doğubayazıt Gürbulak Sınır Kapımızın daha aktif kullanılması ve daha iyi hizmet vermesini bekliyoruz. Gürbulak Sınır Kapısı şu anda TOBB’a devredildi, bundan sonra TOBB’u biz de takip edeceğiz, güzel bir çalışma yapacaklarına inanıyorum.

Soru-2-Doğubayazıt Doç.Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi MR cihazı yok?

Cevap-2-Doğubayazıt ilçemizde önümüzdeki ay içerisinde de Doğubayazıt Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanemizde kullanılmak üzere bir MR cihazı kuracağız. Açılışını inşallah Doğubayazıt halkı ile birlikte yapacağız.

Soru-3- Doğubayazıt Ahmedi Hani Anadolu lisesinin durumu nedir neden yapılmıyor, Ahmedi Hani Anadolu lisesinin 780 öğrencisi, Yunus Emre Lisesi ve Sarı Gül Mahallesinin öğrencileri ile beraber 3 okul bir arada eğitim-öğretimlerini yürütmektedirler Ahmedi Hani Anadolu lisesi ne zaman yapılacaktır?

Cevap-3- Ahmed-i Hani Anadolu Lisesi ile ilgili tüm resmi işlemler bitmiştir. Okulu yapacak olan İbrahim Yassuboğa ile sizin yanınızda telefonla görüştüm, şu an yurt dışında İbrahim bey yurt dışında döndüğü zaman konuyla ilgili tekrar arayacağım. En kısa sürede bizim çocuklarımızın kendi okullarında eğitim-öğretim görmelerini inşallah İbrahim beyin katkılarıyla sağlayacağız.

Soru-4- Ağrı Dağına güvenlik nedeniyle yapılmayan tırmanışlar için ne zaman izin verilecek?

Cevap-4- Ağrı Dağının tekrar tırmanışa açılmasıyla ilgili; İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ’ya geçtiğimiz yıl Doğubayazıt ilçemize yaptığı ziyarette talebimizi yineledik. Sayın Bakanımız da talimat verdi. İnşallah 2020 yılında Ağrı Dağı yeniden tırmanışa açılacak.

Soru-5- 2020 yılı İshak Paşa Yılı olması için çalışmalar ne durumunda?

Cevap-5- 2020 Yılının, ‘İshak Paşa Sarayı’ yılı olması için yoğun çaba sarf ettik. Ağrı, 2020 yılını hak ediyor. 2020 yılı, Ağrı’nın yılı olsun istiyoruz. Bölgemiz terörle, terörizmle değil turizmle anılsın istiyoruz. Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a 2 kez arz ettik. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan ve Bütçe Komisyonunda 16 bakanımıza bilgi sunduk. Tüm bakanlarımızdan destek olmalarını istedik.

Soru-6- Türkiye’de fiyat bakımında en pahalı Doğal Gaz alımı yapan ve yüksek faturalar ödeyen Ağrı ili ve Doğubayazıt ilçemizdir?

Cevap-6- Ağrı genelinde Doğal Gaz fiyatları evet yüksek, konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, gereken yerlere konu arz edilmiş kısa sürede çözmeye çalışıyoruz.

 Soru-7- Elektrik sayaçlarının elektronik olmasından dolayı vatandaşa gelemeyen faturalar?

Cevap-7- Doğubayazıt’ta Aras Edaş tarafından verilen enerji akımı ile ilgili vatandaşlara detaylı fatura gelmemesi hakkında sizlerin yanında genel müdürü aradım, konu detaylı ve belgeli bir şekilde beraber ilettik. Bundan sonra Doğubayazıt’ta Aras Edaş tarafından Doğubayazıt’lı vatandaşlarımıza artık detaylı fatura adreslerine gelecektir.

Soru-8-Üniversite sınavına girmek ve Üniversiteye kaydı yapmak için Ağrı Iğdır’a giden gençlerimiz?

Cevap-8- Üniversite sınavına girmek ve Üniversite kaydı yapmak için Ağrı Iğdır’a giden gençlerimiz için daha önce benim tarafımda ÖSYM başkanlığı aranmış ve bu konuyu tekrar gündeme getireceğiz.

 

Soru-9- 2020 yılında Ağrı ili ve ilçelerine ne gibi yatırımlar olacak?

Cevap-9- 2020 yılı inşallah Ağrı’mızda güzel yatırımlar yılı olacak. Ağrı ve ilçelerinde yapılacak olan yatırımlar ile halkımızın yüzleri gülecektir yeter ki biraz sabredelim.

SÖYLER HABER

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Content is protected !!