Söyler Haber – Doğubayazıt Haber, Ağrı Haber

2023 Vizyonu Her Okula Bir Zeka Oyunu Sınıfı

2023 Vizyonu Her Okula Bir Zeka Oyunu Sınıfı
Bu haber 31 Ocak 2020 - 18:59 'de eklendi ve Bu haber 1.271 kez görüntülendi.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, Hedef 2023 Vizyonu, Her Okula Bir Zeka Oyunu Sınıfı Kurmaktır.

Doğubayazıt’ta Bir İlk “Hedef Olimpiyatlara Öğrenci Yetiştirmek”

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, Doğubayazıt ilçesinde Açılışa Katıldı ve İncelemelerde Bulundu

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, Doğubayazıt ilçesinde Gelişim Evi Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü’nün açılışını yaptı.

Müdür Tekin, Ağrı İl ve İlçelerinde bugüne kadar 17 okulda  Akıl ve Zeka Oyunu Sınıfı açtıklarını ifade etti.

Tekin, Doğubayazıt’ta ilk olarak Cemile Yassuboğa İlkokulunu ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, okul müdürü Yakup Koç’ta okul hakkında bilgi alarak okulda incelemelerde bulundu.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin, daha sonra Gelişim Evi Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü’ne geçti.

Burada Doğubayazıt İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yardımcı, Ağrı Dağı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Doğubayazıt AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sıddık Söyler ve Gelişim Evi Akıl ve Zeka Oyunları Kulüp Başkanı Çiğdem Yalçın ile birlikte kulübünün açılış kurdelesini kesen Tekin, kulübü gezerek Kulüp Başkanı Yalçın’dan kulüp ile ilgi nelerin yapılabileceğini öğrencilere nasıl bir eğitim-öğretim yapacaklarına dair kulüp hakkında bilgiler aldı.

Her Okula Bir Zeka Oyunu Sınıfı

İlçelerde birer tane daha   ‘Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfları’ kuracaklarını dile getiren Tekin,” 2023 Vizyonu doğrultusunda ilimiz ve ilçelerimizde, öğrencilerimizin zihinsel becerilerini artırmak ve onlara stratejik düşünce yeteneği kazandırmak için okullarda zeka oyunu sınıfları kurulmaktadır.

Şu ana kadar 17 okulda açılan ve içinde çeşitli zeka oyunu bulunduran sınıflardan öğrenciler bireysel olarak, grup halinde veya öğretmenlerinin eşliğinde faydalanabilmektedir.

Akademik Başarıyı Artırmak.

Tüm kademelerde öğrencilerimizin zeka oyunları ile kendi potansiyellerinin farkına varabilmelerini, kendilerini gerçekleştirmelerini ve bu sayede de ilimiz genelinde akademik başarıyı artırmayı hedeflemekteyiz.

Kurulan Zeka Oyunu Sınıfları ile öğrencilerimiz işlem ve strateji gücünü geliştirecek oyunlar oynayarak; sözel ve görsel zekalarını kullanarak problem çözme, hızlı ve doğru karar verebilme, üç boyutlu düşünme, kendilerine özgü yaklaşımlar geliştirme, tasarım yapma, şekil oluşturma, taktik geliştirme gibi eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirebileceklerdir.

Bu kapsamda; İlimiz Eleşkirt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Akıl ve Zeka Oyunları ile Odaklanıyorum Projesi’ ile de müdürlüğümüzce ön planda tuttuğumuz  Akıl ve Zeka Oyunu Uygulamalarını yaygınlaştırarak eğitimde kalitemizi arttırma gayretindeyiz.

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitici Eğitimi verilmiştir.

2018-2019 eğitim öğretim yılı ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci döneminde 100 öğretmenimize Akıl ve Zeka Oyunları Eğitici Eğitimi verilmiştir.

Akıl ve zeka oyunları uygulamaları eğitici eğitimi almış öğretmenlerimizce ilimizde görev yapan öğretmenlere akıl ve zeka oyunları hizmet içi eğitimleri verilmeye devam edilecektir.

Türkiye Finalinde“Bölge Birinciliği”

Ayrıca verilen bu eğitimler meyvesini vermiş olup Türkiye Zeka Vakfı tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Okullar Arası Zeka Turnuvasında ilimiz Hüseyin Celal Yardımcı Fen Lisesi öncelikle il birincisi olmuş olup daha sonra yapılan bölge finallerinde bölge üçüncü olmuş ve Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Finalinde Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde “bölge birinciliği” elde ederek Türkiye 20’incisi olmuştur.

Elde edilen bu başarı sistematik ve azimli çalışmamızın sonucudur. Yine aynı gayret ve azimle birçok başarının altına imza atacağımıza inanıyoruz.

Hedef Ağrı ve İlçelerinde Tasarım-Beceri Atölyelerin Sayısını 18 Çıkarmak

2023 Eğitim Vizyonunun en önemli maddelerinden olan ve öğrencilerimizin gerek entelektüel gerekse teknik açıdan gelişimlerini sağlayan Tasarım Beceri Atölyelerimiz bizim için büyük bir önem arz etmektedir.

Bu atölyelerde çocuklarımıza hayal etmeyi, hayallerini kağıda dökmeyi, projeleştirmeyi öğretirken; üretebilmelerini ve böylece hayalden gerçeğe bir köprü kurmalarını amaç ediniyoruz. 2019-2020 eğitim öğretim yılında, 6 olan Tasarım – Beceri Atölyelerimizin sayısını 18’e çıkarmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Kulübünün açılışının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret eden Tekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yardımcı’dan ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra Doğubayazıt ilçesinden ayrıldı.

SÖYLER HABER

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Content is protected !!